1.გაკვეთილის თემა
|
რა მნიშვნელობა აქვს პერიოდულობის კანონს?
|
2.სწავლების საფეხური
|
საბაზო საფეხური, X კლასი
|
3მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არის 25 მოსწავლე
სსსმ მოსწავლეები არ არიან
|
4გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები გამოიყენებენ პერიოდულობის კანონსა და პერიოდულ სისტემას ქიმიური ელემენტის შესახებ ინფორმაციის მოსაპოვებლად და ივარაუდებენ ელემენტის შესაძლო თვისებებს სისტემაში მისი მდებარეობის მიხედვით
|
5.გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ქიმ.X.11.მოსწავლე იყენებს პერიოდულ სისტემას ელემენტთა დასახასიათებლად.
ქიმ.X.12.მოსწავლე ნივთიერებათა თვისებებს უკავშირებს ატომის აღნაგობას.
|
6.წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან პერიოდულობის კანონი, ატომის ელექტრონული აღნაგობა
|
7.შეფასების საგანი და პროცედურები
|
წერითი ნამუშევრების შეფასება, მოსწავლეთა მსჯელობა, პასუხები სავარჯიშოებზე, დაკვირვება.
|
8.სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო,პერიოდული სისტემა.
კომპიუტერი,პროექტორი,კომპიუტერული პროგრამა MS
Word, Vue
|
9.გაკვეთილის მსვლელობა
|
აქტივობა1.სამოტივაციო.მთელ კლასთან,დრო–10წთ
გონებრივი იერიშის მეთოდით მოსწავლეებს ვთხოვ გაიხსენონ მოვლენები, რომლებიც გარკვეული ინტერვალის შემდეგ პერიოდულად მეორდება. ატომისა აღნაგობის შესწავლისას რა განმეორდა პერიოდულად?
დასკვნა:პერიოდულობის კანონი ბუნების ზოგადი კანონია
აქტივობა2. ინდივიდუალური,დრო–10წთ
გამოთქვით ვარაუდი პერიოდულ სისტემაში მდებარეობის მიხედვით ელემენტის შესაძლო თვისებების შესახებ. მოსწავლეებს მიეცემათ ინსტრუქცია დავალების შესასრულებლად. შეარჩიეთ ქიმიური ელემენტი რომელიმე ატომური ნომრით და დაახასიათეთ მოცემული გეგმის მიხედვით.
სავარაუდოდ მოსწავლეები შეავსებენ ცხრილს გეგმის მიხედვით.
აქტივობა3. ინდივიდუალური,დრო–10წთ
გამოიყენეთ პერიოდული სისტემა და შეასრულეთ სავარჯიშო,სადაც ელექტრონული ფორმულით მოვიპოვებთ ინფორმაციას ქიმიური ელემენტის შესახებ.
აქტივობა4. შემაჯამებელი,მთელ კლასთან–15წთ
ჩამოაყალიბეთ მიზეზ–შედეგობრივი კავშირი მოვლენებს შორის:
პერიოდულობის კანონის აღმოჩენა–ატომის აღნაგობის შესწავლა–პერიოდულობის მიზეზის ახსნა–ახალი ქიმიური ელემენტების სინთეზი.
სავარაუდოდ,მოსწავლეები ახსნიან რომ კანონის აღმოჩენამ ხელი შეუწყო ატომის აღნაგობის შესწავლას,ატომის აღნაგობის გარკვევამ კი–პერიოდულობის მიზეზის დადგენას. პერიოდულობის კანონი გახდა ქიმიის თეორიული საფუძველი, რომელმაც ხელი შეუწყო ახალი ელემენტების სინთეზს. მოიყვანენ მაგალითებს ტრანსურანული ელემენტების აღმოჩენების შესახებ.
|
Tuesday, July 7, 2015
გაკვეთილის გეგმა
Sunday, July 5, 2015
Saturday, July 4, 2015
Intel-ის ტრენინგი დასრულდა
თვალი გადავავლე ამ ტრენინგზე განვლილ მასალებს, ჩემს მიერ შესრულებულ დავალებებს, ნაშრომებს და ვთვლი რომ ჩემთვის ახალ და საინტერესო უნარ-ჩვევებს დავეუფლე საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენების თვალსაზრისით.
ამ ტრენინგის გავლის შემდეგ უფრო თვალსაჩინო გახდა ჩემთვის, რა ეტაპები და რა
თანმიმდევრობით უნდა გავიაროთ მოსწავლეებთან პროექტებზე მუშაობის დროს, რა ინფორმაციები უნდა გვქონდეს წარმოდგენილი პროექტის გეგმაში, რაც ძალიან გაგვიადვილებს პროექტზე მუშაობას.
გავეცანი მასწავლებლებისთვის დამხმარე ვებ-გვერდს:www.tpdc.ge/essencials/, სადაც მრავალი მასალა და რესურსია მოცემული ,რომელთა გამოყენებითაც წარმატებით წარვმართავთ პროექტზე მუშაობას.
ტრენინგების დროს აქტიურად დავიწყე ჩემი ბლოგის გამოყენება, მასზე სხვადასხვა სახის მასალების განთავსება, რაც დამეხმარება მოსწავლეებთან და კოლეგებთან მუშაობისას ინფორმაციის გაცვლასა და კომუნიკაციაში.
მადლობა ჩვენს ტრენერს - ბატონ ავთანდილ ცნობილაძეს ტრენინგების შინაარსიანად და ნაყოფიერად წარმართვისათვის.
თვალი გადავავლე ამ ტრენინგზე განვლილ მასალებს, ჩემს მიერ შესრულებულ დავალებებს, ნაშრომებს და ვთვლი რომ ჩემთვის ახალ და საინტერესო უნარ-ჩვევებს დავეუფლე საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენების თვალსაზრისით.
ამ ტრენინგის გავლის შემდეგ უფრო თვალსაჩინო გახდა ჩემთვის, რა ეტაპები და რა
თანმიმდევრობით უნდა გავიაროთ მოსწავლეებთან პროექტებზე მუშაობის დროს, რა ინფორმაციები უნდა გვქონდეს წარმოდგენილი პროექტის გეგმაში, რაც ძალიან გაგვიადვილებს პროექტზე მუშაობას.
გავეცანი მასწავლებლებისთვის დამხმარე ვებ-გვერდს:www.tpdc.ge/essencials/, სადაც მრავალი მასალა და რესურსია მოცემული ,რომელთა გამოყენებითაც წარმატებით წარვმართავთ პროექტზე მუშაობას.
ტრენინგების დროს აქტიურად დავიწყე ჩემი ბლოგის გამოყენება, მასზე სხვადასხვა სახის მასალების განთავსება, რაც დამეხმარება მოსწავლეებთან და კოლეგებთან მუშაობისას ინფორმაციის გაცვლასა და კომუნიკაციაში.
მადლობა ჩვენს ტრენერს - ბატონ ავთანდილ ცნობილაძეს ტრენინგების შინაარსიანად და ნაყოფიერად წარმართვისათვის.
Friday, July 3, 2015
Friday, May 29, 2015
Sunday, May 10, 2015
მეექვსე დღის რეფლექსია
ტრენინგის მეექვსე დღეს განვიხილეთ მოდული 3: ჯგუფის წევრებმა ერთმანეთს
გავუზიარეთ ჩვენი თემის პორთფოლიოს პრეზენტაციები და მივიღეთ
უკუკავშირები. ჩვენი შექმნილი პრეზენტაციები ავტვირთეთ ბლოგზე.
განვიხილეთ გზამკვლევი საავტორო უფლებების კანონებსა და "ლეგიტიმურ
გამოყენებაში" პრეზენტაციის სახით, ინტერნეტის უსაფრთხოდ და პასუხისმგებლობით გამოყენების გზები. ვიმუშავეთ მოსწავლეთა ნაშრომების სავარაუდო ნიმუშების: პრეზენტაციების, პუბლიკაციების შექმნაზე.
გავეცანით გამოყენებული ლიტერატურის ჩამონათვალის ნიმუშს.
ტრენინგის მეექვსე დღეს განვიხილეთ მოდული 3: ჯგუფის წევრებმა ერთმანეთს
გავუზიარეთ ჩვენი თემის პორთფოლიოს პრეზენტაციები და მივიღეთ
უკუკავშირები. ჩვენი შექმნილი პრეზენტაციები ავტვირთეთ ბლოგზე.
განვიხილეთ გზამკვლევი საავტორო უფლებების კანონებსა და "ლეგიტიმურ
გამოყენებაში" პრეზენტაციის სახით, ინტერნეტის უსაფრთხოდ და პასუხისმგებლობით გამოყენების გზები. ვიმუშავეთ მოსწავლეთა ნაშრომების სავარაუდო ნიმუშების: პრეზენტაციების, პუბლიკაციების შექმნაზე.
გავეცანით გამოყენებული ლიტერატურის ჩამონათვალის ნიმუშს.
Saturday, May 9, 2015
მეოთხე-მეხუთე დღის რეფლექსია
ტრენინგის მეოთხე დღეს ვიმუშავეთ შეფასების გეგმის შექმნაზე, შევარჩიეთ შეფასების ინსტრუმენტები და შევუსაბამეთ ისინი პროექტზე მუშაობის სხვადასხვა ეტაპებს.
ტრენინგის მეხუთე დღეს გავაგრძელეთ პროექტის გეგმაზე მუშაობა, შევქმენით პროექტის პრეზენტაცია საპრეზენტაციო პროგრამის გამოყენებით, ვისწავლეთ ჩვენს მიერ შექმნილი მასალების გაზიარება, გავეცანით ინტერაქტიულ ინტერნეტრესურსებს მოსწავლეთა თანამშრომლობისა და კომუნიკაციის ხელშესაწყობად. ვიმუშავეთ კვლევისთვის საჭირო ფორმების შექმნაზე და გაზიარებაზე. ვთვლი,რომ დღევანდელი დღე ნაყოფიერი იყო ჩვენთვის.
ტრენინგის მეოთხე დღეს ვიმუშავეთ შეფასების გეგმის შექმნაზე, შევარჩიეთ შეფასების ინსტრუმენტები და შევუსაბამეთ ისინი პროექტზე მუშაობის სხვადასხვა ეტაპებს.
ტრენინგის მეხუთე დღეს გავაგრძელეთ პროექტის გეგმაზე მუშაობა, შევქმენით პროექტის პრეზენტაცია საპრეზენტაციო პროგრამის გამოყენებით, ვისწავლეთ ჩვენს მიერ შექმნილი მასალების გაზიარება, გავეცანით ინტერაქტიულ ინტერნეტრესურსებს მოსწავლეთა თანამშრომლობისა და კომუნიკაციის ხელშესაწყობად. ვიმუშავეთ კვლევისთვის საჭირო ფორმების შექმნაზე და გაზიარებაზე. ვთვლი,რომ დღევანდელი დღე ნაყოფიერი იყო ჩვენთვის.
Saturday, May 2, 2015
მესამე დღის რეფლექსია
ტრენინგის მესამე დღე მნიშვნელოვანი იყო სასწავლო პროექტის გეგმის შედგენის თვალსაზრისით, ჩვენი პროექტის მიზნები შევუსაბამეთ ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტებს, შევუსაბამეთ სტანდარტის ინდიკატორებს, გავეცანით საკვანძო კითხვების დასმის ტექნიკას,დავათვალიერეთ საკვანძო კითხვების ნიმუშები სხვადასხვა პროექტებისთვის. დავიწყეთ სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონის შევსება.
ტრენინგის ყოველ მომდევნო დღეს, უფრო ნათელი ხდება, რომელი საფეხურების გავლით დავგეგმოთ და ვიმუშაოთ პროექტებზე.
ტრენინგის მესამე დღე მნიშვნელოვანი იყო სასწავლო პროექტის გეგმის შედგენის თვალსაზრისით, ჩვენი პროექტის მიზნები შევუსაბამეთ ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტებს, შევუსაბამეთ სტანდარტის ინდიკატორებს, გავეცანით საკვანძო კითხვების დასმის ტექნიკას,დავათვალიერეთ საკვანძო კითხვების ნიმუშები სხვადასხვა პროექტებისთვის. დავიწყეთ სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონის შევსება.
ტრენინგის ყოველ მომდევნო დღეს, უფრო ნათელი ხდება, რომელი საფეხურების გავლით დავგეგმოთ და ვიმუშაოთ პროექტებზე.
Sunday, April 26, 2015
Saturday, April 25, 2015
პირველი დღის რეფლექსია
გავეცანით სასწავლო პროექტზე მუშაობის დაწყებისთვის საჭირო ინფორმაციებს: სასწავლო პროექტის გეგმის შაბლონს, პორტფოლიოს ჩეკლისტს, პროექტის მახასიათებლების ჩეკლისტს და შევარჩიეთ ჩვენთვის მახასიათებელი 21-ე საუკუნის უნარები. დავათვალიერეთ გამოქვეყნებული სასწავლო პროექტები. ვისწავლეთ საინფორმაციო ტექნოლოგიების გამოყენებისას საჭირო ზოგიერთი უნარ-ჩვევები.
Subscribe to:
Posts (Atom)